Ana sayfa Sağlık Tırnak Batması ve Tedavileri Nelerdir

Tırnak Batması ve Tedavileri Nelerdir

326
0

Tırnak Batması

Tırnak batması, genetik olan bir durum olabileceği gibi sonradan da oluşabilmektedir. Bu gibi sorunlarla karşılaşan kişilerin ayak parmaklarında ağrı, sızı ve kanama gibi problemler oluşabilmektedir. Tırnak batmasının pek çok nedeni bulunmaktadır. Tedaviler de çok kısa sürede sonuç verebilmektedir. Tırnak batmasına neden olan faktörler ve detayları ise aşağıda yer almaktadır.

Tırnak Batması Nedenleri Nelerdir ?

Tırnak batmasının yaygın bilinen nedenleri arasında tartışmasız genetik yer almaktadır. Anne, baba ya da ailenin diğer fertlerinde yer alan tırnak batması diğer fertlerde de oluşabilmektedir.

Yanlış ayakkabı kullanımı sonucunda da tırnak batması sorunları yaşanabilmektedir. Burun kısmı dar olan ve çok sıkı olan ayakkabılar yine tırnak batması konusunda ortam hazırlayabilecek önemli faktörler arasında yer almaktadır.
Yine bir diğer neden tırnakların yanlış kesilmesidir. Düz değil de oval kesilen tırnaklar da yine tırnak batmasına neden olabilecek faktörler arasında büyük yer tutmaktadır.
Tırnak batması ile karşı karşıya kalan kişilerde bir diğer neden ise tırnakların uzatılması ve gerekli bakımların yapılmamasıdır.

Tırnak batması tedavileri nelerdir

Tedavisi

Tırnak batmasının tedavi yöntemleri arasında öncelikli olarak batığın önlenmesi yer almaktadır. Uzayan tırnağın arasına ufak bir pamuk parçası koymak, tırnağın eti delerek batmasını engellemektedir. Bu yöntem uygulandığı halde batma devam ediyor ise tırnak makası yardımı ile batık olan tırnağın çıkarılması gerekmektedir. Tırnak batmasının kesin olarak çözülebilmesi için ise tırnak çekme işlemi uygulanmaktadır. Küçük bir operasyon ile çekilen tırnak etten komple ayrılmakta ve yeni bir tırnağın çıkmasına olanak sağlanmaktadır. Yeni uzayan tırnakta da tekrar batma gibi problemler yaşanabilmektedir. Tırnak batması genetik bir sorun olduğundan tekrar yaşanabilme olasılığı da oldukça yüksektir bu nedenle de batığın yaşanmaması için önlem alınması gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here